„Festiwal robotów BIS” w murach ZST im. Langera

„Festiwal robotów BIS” w murach ZST im. Langera

Drukowanie 3D, pilotaż dronów, programowanie robotów i wykorzystanie

energii ze źródeł odnawialnych – to najważniejsze tematy Festiwalu robotów BIS organizowanego przez pana Rafała Zająca reprezentującego firmę Zielony Zakątek we współpracy z Zespołem Szkół Technicznych im. płk. Gwidona Langera w Cieszynie.

Po raz kolejny szkoła zaangażowała się w warsztaty, które mają na celu wzbudzenie zainteresowania technologią i nauką. W wydarzeniu, które miało miejsce w minioną środę, wzięła udział grupa uczniów z gimnazjum numer 1 i 3 w Cieszynie oraz z gimnazjów w Strumieniu i Chybiu.
Na wstępie pani dyrektor powitała gości oraz wprowadziła w tematykę zajęć. Uczniowie zostali podzieleni na cztery grupy i rozesłani na warsztaty, które były prowadzone przez nauczycieli i uczniów ZST oraz Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych z Ustronia. Prezentacje zostały podzielone na cztery tematy dotyczące drukarek 3D, dronów, energii odnawialnej oraz programowania robotów.
Na warsztatach dotyczących drukarek 3D uczniowie mogli zobaczyć, w jaki sposób działają oraz z jakich elementów zbudowane są te urządzenia i jak powstały. Na ich oczach uczniowie pod czujnym okiem nauczycieli projektowali i drukowali różne elementy. Nasi goście od razu w praktyce mogli wykorzystać nabytą wiedzę w różnych konkursach i ćwiczeniach praktycznych. Reszta zajęć odbywała się w bardzo podobny sposób, jedną z atrakcji była możliwość pilotowania profesjonalnego drona w symulatorze i małego zabawkowego w specjalnie do tego przygotowanej sali. Uczniowie mieli również okazję zaprojektować dom czerpiący energię ze źródeł odnawialnych oraz spróbować w prosty sposób zaprogramować robota.
Wszystkie te zajęcia miały na celu dostarczyć trochę rozrywki, ale przede wszystkim wzbudzić zainteresowanie technologią, która nas otacza. Po zakończeniu warsztatów i prezentacji, uczniowie zebrali się na auli, gdzie nastąpiło uroczyste podsumowanie festiwalu oraz rozdanie certyfikatów.