Konferencja uczniowska „Energia odnawialna w teorii i praktyce”

Konferencja uczniowska „Energia odnawialna w teorii i praktyce”

22 kwietnia 2015 roku w auli gimnazjum w Czeskim Cieszynie odbyła się XII międzynarodowa konferencja uczniowska pt. „Energia Odnawialna w Teorii i Praktyce”. Brali w niej udział uczniowie ze szkół średnich, z Polski i Czech.

Celem konferencji jest przekonywanie młodzieży o możliwości dokonywania zmian w środowisku, poprzez między innymi wykorzystywanie odnawialnych źródeł energii, a także szerzenie współpracy oraz wymiana doświadczeń pomiędzy uczniami z Polski i Czech. Integralną częścią konferencji był konkurs z nagrodami na najciekawszą pracę (model), pokazującą możliwość wykorzystania energii odnawialnej.

Na konferencji uczniowie przedstawili 16 prezentacji i pokazów dotyczących budowy, działania i stosowania odnawialnych źródeł energii, również w kontekście ochrony środowiska. Na wykonanych przez uczniów w ramach konkursu modelach została pokazana zasada działania niektórych urządzeń wykorzystujących energię odnawialną.

Wyniki konkursu na najciekawszą prezentację:

I miejsce:
„Innowacyjna metoda pozyskiwania energii elektrycznej ze słońca” Uczniowie: Samuel Gaszczyk, Dawid Białoń – Zespół Szkół Technicznych w Cieszynie

II miejsce:
”Zbuduj własny kolektor”- Zespół Szkół Technicznych w Cieszynie Uczeń: Damian Jankowski

III miejsce:
„Energetyka odnawialna w teorii i praktyce, a ochrona środowiska” – Zespół Szkół Technicznych w Rybniku Uczniowie: Mielimonka Martyna, Szulik Dorota

W kategorii modele przyznano 2 miejsca:

I miejsce:
„Ładowarka na ogniwo fotowoltaiczne” – uczeń: Damian Gawlas , Zespół Szkół Technicznych w Cieszynie. Pozwala na doładowanie telefonu komórkowego energią słoneczną, co umożliwia uzupełnianie baterii, nawet kiedy znajdujemy się zdala od konwencjonalnych źródeł energii elektrycznej.

II miejsce:
„Poduszkowiec zasilany ogniwami fotowoltaicznymi” – uczniowie: Kacper Bocek, Daniel Hławiczka, Łukasz Pyclik, Zespół Szkół Technicznych w Cieszynie. Jest to model pojazdu typu poduszkowiec, który jest zasilany wyłącznie energią odnawialną.