Czcionki, matryce, typografia – czyli wycieczka do Muzeum Drukarstwa w Cieszynie

Czcionki, matryce, typografia – czyli wycieczka do Muzeum Drukarstwa w Cieszynie

15 grudnia klasa 2BM wraz z opiekunkami – Joanną Wojnar i Lubomirą Iskrzycką – wybrała się na spacer ulicami Cieszyna. Głównym celem wycieczki było zapoznanie się z instytucjami kultury działającymi na terenie miasta. Młodzież zwiedziła Muzeum Drukarstwa – jedno z ciekawszych miejsc na kulturalnej mapie Cieszyna. Tu, przy świecach, w klimacie dawnych czasów, wysłuchaliśmy opowieści o ciężkiej pracy pierwszych drukarzy. Zasadą muzeum jest aby zwiedzający nie tylko usłyszeli o tym, jak pracowały urządzenia drukujące, introligatorskie, prasy dociskowe itp. ale mogli również zobaczyć na własne oczy, jak one działały.

Podsumowaniem ciekawej opowieści była możliwość własnoręcznego wykonania zakładki z wytłoczonym na ręcznej prasie drukarskiej logiem Muzeum.

Warto dodać, że Muzeum Drukarstwa jest jedynym cieszyńskim obiektem kultury na Szlaku Zabytków Techniki Województwa Śląskiego.

Kolejnym przystankiem na trasie  był budynek przy zbiegu ulicy Bóżniczej 7 i Józefa Kiedronia. Znajduje się tu mural poświęcony Irenie Sendlerowej – konspiratorce, która podczas II Wojny Światowej uratowała z getta 2500 dzieci. Mural (czyli grafika na ścianie budynku) z jednej strony upamiętnia postać Ireny Sendler z drugiej jest ciekawym i dość nietypowym przejawem współczesnej sztuki i kultury.

Wycieczka zakończyła się na cieszyńskim rynku, przy którym mieści się kilka kolejnych instytucji kultury (Dom Narodowy, Kino). W okresie przedświątecznym rynek zdobi okazała choinka, która została uwieczniona na pamiątkowym zdjęciu klasowym.

ZDJĘCIA