Relacja z wizyty w Muzeum Powstań Śląskich w Świętochłowicach

Relacja z wizyty w Muzeum Powstań Śląskich w Świętochłowicach

20 kwietnia 2016r. uczniowie klasy 1f wraz z wychowawcą p. Agatą Nikonowicz wyjechali na wyjątkową wycieczkę do Muzeum Powstań Śląskich w Świętochłowicach. Pierwszym punktem programu było zwiedzenie sali, która przedstawiała śląski dom z 1921 roku. Poznaliśmy tam wiele ciekawych zwyczajów oraz słów gwarowych, co pomogło nam w wyobrażeniu sobie realiów życia w dawnych czasach. Podczas prelekcji uzupełnialiśmy ankietę, dzięki czemu zapamiętaliśmy dużą ilość wiadomości podanych przez naszą Panią przewodnik.
Duże wrażenie zrobił na nas również film, którego głównym bohaterem był stary człowiek uczestniczący w wybuchu III Powstania Śląskiego. Usłyszeliśmy, na czym ono polegało i jak wyglądało. Punktem kulminacyjnym zwiedzania była jazda „ciuchcią”, pamiątkowe zdjęcia i robienie pieczątek.
Każdy uczestnik, który dotychczas uważał muzea za coś nudnego i mało interesującego, dzięki temu wyjazdowi zmienił zdanie. Wszyscy otwarcie wyznali, że w muzeum świetnie się bawili i z chęcią pojadą na kolejną podobną wycieczkę.

Justyna Janik, 1f

ZDJĘCIA