Klasa 1DM w Muzeum Śląska Cieszyńskiego

Klasa 1DM w Muzeum Śląska Cieszyńskiego

W dniu 21 października klasa 1DM zwiedziła Muzeum Śląska Cieszyńskiego w Cieszynie. To jedno z najstarszych muzeów publicznych w Europie Środkowej i najstarsze muzeum publiczne w Polsce, założone przez ks. Leopolda Jana Szersznika w roku 1802. Uczniowie zapoznali się z wystawa stałą, gdzie między innymi przedstawione były najcenniejsze zabytki malarstwa i rzeźby z okresu od XIV do połowy XVII wieku, a także różne  eksponaty z tamtego okresu. Szczególne zainteresowanie uczniów wzbudziła wystawa czasowa,  prezentująca eksponaty osobliwe, tajemnicze,  pochodzące z okresu popularyzacji dla nas dziś dziwnych doktryn medycznych. Dotyczyły one  sił tajemnych, magii, wiedzy ezoterycznej, interpretacji snów, uzdrawiającej mocy dotyku, poszukiwania eliksiru młodości czy wreszcie leku na wszelkie choroby. W bardzo porywający sposób w ten świat wprowadziła nas pani Agnieszka. Serdecznie dziękujemy.

Joanna Wojnar,  Zdzisław Matras

ZDJĘCIA