Z wizytą w „naszym” EATON-ie

Z wizytą w „naszym” EATON-ie

5 czerwca 2017 r. po raz kolejny przyszli adepci rynku pracy z naszej szkoły mogli przyjrzeć się z bliska technologii produkcji zaworów i popychaczy samochodowych w bielskiej fabryce EATON, z którą staramy się ściśle współpracować. Na miejscu uczniowie ZST im. Płk. G. Langera z klasy 3BM (specjalność: mechanicy i mechatronicy) pod opieką p. Anny Hernik oraz ks. Marcina Wróbla zapoznali się z historią przedsiębiorstwa a więc: z jej skromnymi początkami, dynamicznym rozwojem oraz szeroką gamą produktów, obejmujących sektor elektryczny, hydrauliczny i mechaniczny. Ogromnym zaskoczeniem dla zwiedzających okazały się być markowe koncerny, produkujące samochody nie tylko spotykane przez nas codziennie na drogach, lecz także luksusowe auta z tzw. najwyższej półki. Również i te, które wykorzystują najnowocześniejsze technologie, jak w przypadku marki TESLA. Prelekcję zakończyło krótkie szkolenie z zasad BHP, po którym – wyposażeni w obuwie antypoślizgowe, specjalne kamizelki, stopery do uszu oraz okulary ochronne – zostaliśmy podzieleni na 2 grupy. Część osób pod opieką inżynierów pracujących na co dzień w firmie EATON zapoznawała się z produkcją tzw. popychaczy, natomiast pozostali śledzili proces wytwarzania zaworów silnikowych. Tym, co z pewnością rzucało się w oczy od pierwszych chwil po wejściu na halę produkcyjną była automatyzacja procesu technologicznego. Czynnik ludzki obejmował nadzór i kontrolę jakości na poszczególnych etapach pracy. Nic dziwnego, produkcja dzienna w firmie EATON idzie w tysiące, co biorąc pod uwagę poważnych kontrahentów, wymusza niezwykłą precyzję oraz najwyższe standardy. Ale nie tylko produkt końcowy jest w centrum zainteresowania kierownictwa. Także wyśrubowane normy bezpieczeństwa wobec kadry pracowniczej oraz środowiska naturalnego sytuują firmę EATON w gronie liderów przemysłu samochodowego Podbeskidzia. Po zakończeniu zwiedzania, w sali konferencyjnej, panowie inżynierzy odpowiadali na pytania zadawane przez młodzież. Następnie odbył się krótki quiz z nagrodami, zaś każdy otrzymał pamiątkowy zawór z logo firmy oraz materiały promocyjne.

 

ZDJĘCIA