KLAPKI DLA GAMBII

KLAPKI DLA GAMBII

Zachęcamy wszystkich do udziału w akcji charytatywnej „Klapki dla Gambii”. Celem akcji jest zebranie jak największej ilości dziecięcych klapków dla afrykańskich maluchów z Gambii. Klapki – plastikowe, najlepiej nowe, w rozmiarach dziecięcych – możecie wrzucać do specjalnego kartonu ustawionego w szkolnej bibliotece. Dlaczego klapki? Wiele dzieci w biednych afrykańskich krajach chodzi na co dzień boso i skaleczona stopa bardzo często jest źródłem infekcji, zakażeń i chorób. Dzieci następują na ostre kolce, łamią palce na kamieniach, nagminnie dochodzi do zerwań paznokcia. W skwarze lata ziemia jest gorąca, piach rozgrzany i wszystko parzy w stopy. Bardzo łatwo o zranienie i ukąszenie przez węże, skorpiony i insekty. W porze deszczowej dzieciom w klapkach łatwiej jest chodzić po kałużach i błotach (nie kalecząc stóp) – chcemy temu zaradzić, na tyle, na ile możemy. A co z bieganiem, graniem w piłkę i w inne gry? – w klapkach łatwiej. Dlaczego Gambia? To najmniejszy afrykański kraj, według statystyk jeden z dziesięciu najbiedniejszych na świecie. Dlaczego jeszcze? – ponieważ nie jest trudno tam dojechać samochodem terenowym. Wystarczy przeprawić się przez Gibraltar, przejechać Maroko i Saharę Zachodnią, następnie pokonać szosą Mauretanię i Senegal i już jesteśmy na miejscu, tuż obok Gwinei i Sierra Leone. Kilkanaście tysięcy kilometrów. Bezpośrednim organizatorem projektu jest Akademia Techniczno-Humanistyczna w Bielsku-Białej i Koło Naukowe HORYZONT.