Rajd Modeli RC w Zespole Szkół Technicznych

Rajd Modeli RC w Zespole Szkół Technicznych

24 listopada odbyła się kolejna edycja Rajdu Cieszyńska Barbórka, natomiast w Zespole Szkół Technicznych im.płk. Gwidona Langera odbył się także rajd tylko o wiele mniejszymi samochodami – Rajd Modeli RC.

Zdalnie sterowane modele samochodów rajdowych, które gościły na hali Zespołu Szkół Technicznych im. płk. Gwidona Langera w Cieszynie nie mają nic wspólnego z zabawkami  na półkach w sklepach. Różnice są związane przede wszystkim z samą konstrukcją.  Modele biorące udział w rajdach wymagają nieustannych modyfikacji i regularnego serwisowania. W zależności od trasy dobiera się odpowiednie opony, lepkość oleju w amortyzatorach i dyferencjałach, reguluje się napęd i zawieszenie oraz kąty pochylenia kół, a to tylko początek nauki w tworzeniu samochodu gotowego do startu w każdym rajdzie na każdej nawierzchni. Odpowiednie pomalowanie karoserii oraz elementy trasy służą wiernemu odwzorowaniu atmosfery prawdziwych rajdów. Nie należy więc mylić takiej rajdówki z zabawką za 100zł z hipermarketu, górnej półki cenowej nie ma, bo możliwości przeróbek są nieskończone, koszty zaczynają się od 300-400zł za model używany.

Widowiskowość tego sportu w skali 1:10 można spokojnie porównać do skali 1:1. Chcąc uzyskać jak najlepszy czas, kierowcy małych rajdówek często jeżdżą „na limicie”, co skutkuje wypadaniem z trasy, dachowaniem czy nawet urwaniem koła.

Śląska Liga Rajdowa działa trzeci rok – jest to najmłodsza liga w kraju, stale rozwijająca swoją działalność. Najstarsze ligi działają w Toruniu i Warszawie (zrzeszają modelarzy od kilkunastu lat). Rajdy modelarskie pozwalają nauczyć zasad uczciwej rywalizacji, w przyjemny sposób przedstawić podstawy mechaniki i elektroniki oraz co najważniejsze – odciągnąć wszystkich od mniejszych czy większych ekranów!

Oprócz zawodników na halę zawitały dzieci ze szkól podstawowych wraz z rodzicami z całego powiatu cieszyńskiego, a także uczniowie szkół ponadgimnazjalnych. Każdy mógł spróbować swoich sił i przejechać profesjonalną trasą wraz pomiarem czasu. Każdy z uczestników otrzymał pamiątkowy medal ufundowany przez ZST w Cieszynie.

Cieszyńska Barbórka była dla modelarzy jak i dla zawodników Rajdowych Mistrzostw Śląska – zakończeniem sezonu – czasem na rozdanie nagród. Na kolejne zawody zapraszamy w przyszłym roku w czerwcu.

ZDJĘCIA