Razem muzycznie, folklorystycznie

Razem muzycznie, folklorystycznie

„Razem muzycznie, folklorystycznie” to tytuł kolejnego międzynarodowego projektu przygotowanego w ramach działalności Fundacji „Możesz wiedzieć więcej” mieszczącej się przy Zespole Szkół Technicznych im. płk. Gwidona Langera w Cieszynie, a finansowanego ze środków Polsko-Ukraińskiej Rady Wymiany Młodzieży. Trzydziestu sześciu młodych uczestników z Kolegium Technicznego w Zborowie i ZST w Cieszynie przez pięć dni (od 24-28 września 2018) realizowało działania projektowe na terenie Ukrainy – w Zborowie, Tarnopolu, Lwowie i Jeziernej. Tym razem tematyka przedsięwzięcia koncentrowała się wokół spraw związanych z polskim i ukraińskim folklorem. Młodzież miała okazję poznać elementy kultury narodowej i regionalnej obu krajów w wymiarze duchowym jak i materialnym: stroje, muzykę, pieśni, tańce, kuchnię, architekturę, język, sztukę ludową. Umożliwiły to ciekawe prezentacje przygotowane przez uczestników projektu, warsztaty w zakresie rękodzieła oraz śpiewu i tańca, wspólne gotowanie, a także gra terenowa w Tarnopolu. Ponadto młodzież przygotowała krótki występ przed ratuszem we Lwowie, podczas którego wcieliła się w rolę lwowskich baciarów, śpiewając ponadczasową piosenkę „Tylko we Lwowie”. Happening zgromadził wielu widzów, którzy poruszeni inscenizacją dołączyli do wspólnego śpiewu, a nawet tańca. Całość przedsięwzięcia zwieńczył festiwal folklorystyczny w domu kultury w Zborowie. Uczestnicy zaprezentowali swoje umiejętności nabyte podczas warsztatów wokalno-tanecznych. Dużo emocji wzbudziła piosenka o współpracy Kolegium Technicznego w Zborowie i fundacji działającej przy ZST w Cieszynie, w której szczególny nacisk położony jest na polsko-ukraińską przyjaźń. Przez pięć dni towarzyszyła ona wszelkim działaniom i stała się hymnem projektu, do którego powstał teledysk. Niezwykła atmosfera towarzyszyła całemu przedsięwzięciu. Młodzież bardzo szybko znalazła nić porozumienia, w czym na pewno pomogła muzyka w wykonaniu polskiej kapeli oraz wspólny śpiew i taniec. Widoczne było ogromne zaangażowanie wszystkich uczestników projektu, którzy z uśmiechem i pasją realizowali każde zaplanowane działanie. Na czas projektu zniknęły wszelkie bariery, pojawiła się spontaniczność, otwartość i pozytywna energia. Bez wątpienia chwile wspólnie spędzone na Ukrainie na długo pozostaną w sercach wszystkich uczestników tego wyjątkowego wydarzenia.

ZDJĘCIA