Frysztacka 48
43-400 Cieszyn

PO WER

Kształć się globalnie pracuj lokalnie

„KSZTAŁĆ SIĘ GLOBALNIE, PRACUJ LOKALNIE” – NOWY PROJEKT STAŻY ZAGRANICZNYCH DLA UCZNIÓW ZST

Miło nam poinformować, że nasza szkoła po raz kolejny zakwalifikowała się do Programu Operacyjnego Wiedza Edukacja Rozwój (POWER).

Dzięki temu uczniowie Zespołu Szkól Technicznych będą mieli możliwość kontynuowania trwających od 2015 roku wyjazdów na zagraniczne staże zawodowe.

Projekt „Kształć się globalnie, pracuj lokalnie” to szansa dla 72 uczniów na zdobycie wiedzy i doświadczenia w hiszpańskich placówkach kształcenia zawodowego. Obejmie on 5 wyjazdów dla kierunków takich jak: technik mechatronik, mechanik, elektryk czy technik chłodnictwa i klimatyzacji. Nowością są staże dla młodzieży kształcącej się w zawodzie fryzjera, skierowane zarówno do uczennic i uczniów Technikum jak i Szkoły Branżowej. Autorkami Projektu i jego koordynatorkami są p. Katarzyna Zorychta i p. Dorota Spandel.

Działania projektowe trwać będą od listopada 2018 roku, aż do końca października roku 2020. Te dwa lata to ogromna szansa na rozwój zarówno dla młodzieży jak i dla całej szkoły. Uczniowie aplikujący na staże muszą wykazać się nie tylko dobrymi wynikami w nauce, ale również odpowiedzialnością, samodzielnością, otwartością na nowe wyzwania. W zamian otrzymują możliwość rozwijania swoich umiejętności zawodowych oraz językowych. Staże to również okazja do zetknięcia się z inną kulturą, obyczajami, zasadami. Nauczyciele wyjeżdżający jako opiekunowie mają okazję poznać odmienne sposoby kształcenia i wykorzystać zdobyte doświadczenie podczas zajęć z uczniami.

Realizacja Projektu do duże wyzwanie ale też ogromna satysfakcja i szansa dla uczniów naszej szkoły. Już dziś zachęcamy do aplikowania do Projektu. Życzymy powodzenia.

Europejskie praktyki trampoliną do sukcesu młodych techników

Programowanie i obsługa obrabiarek CNC

Od 31 października do 12 listopada 2016 grupa 18 uczniów kształcących się w zawodach technik mechanik i technik mechatronik z klas czwartych ZST uczestniczyła w stażu zawodowym w hiszpańskiej Sewilli. Celem praktyk było nabycie umiejętności uzupełniających ich kwalifikacje zawodowe. Uczniowie nabyli umiejętność projektowania w programie Catia V5, jak również obsługi i wykonania zaprojektowanych elementów na obrabiarkach CNC. Podczas pobytu w Sewilli uczestnicy projektu PO WER poznali też kulturę tego regionu Hiszpanii – Andaluzji. Uczestniczyli w wieczorze flamenco, zwiedzali zabytki architektury,np. Alcazar w Sewilli czy Katedrę w Maladze, mieli możliwość stanąć na arenie walki byków. Zwycięstwem polskiej drużyny zakończył się mecz piłki nożnej rozegrany z drużyną szkoły, w której uczniowie odbywali staż. Pod koniec stażu do grupy dołączyła dyrektor szkoły mgr Bożena Cholewa, która dokonała wizytacji projektu. Razem z Panią Dyrektor stażyści odwiedzili pełen turystycznych atrakcji  Gibraltar. Istotną korzyścią wyniesioną przez uczniów była umiejętność komunikowania się w języku hiszpańskim na poziomie podstawowym. Po ukończeniu stażu umiejętności uczniów podlegały ocenie,  w efekcie czego otrzymali certyfikaty potwierdzające te umiejętności. Podczas pobytu w Hiszpanii uczniom towarzyszyli opiekunowie – nauczyciele przedmiotów zawodowych mgr inż. Dorota Spandel oraz mgr inż. Jakub Raszka.

Projekt i montaż instalacji fotowotlaicznej w domu energetycznie samowystarczalnym

W dniach 20 czerwca do 1 lipca 2016 18 uczniów klas trzecich i drugich ZST odbyło staż w hiszpańskiej Sewilli realizując projekt „Europejskie praktyki trampoliną do sukcesu młodych techników” w ramach Programu Operacyjnego Wiedza Edukacja Rozwój. Przyszli technicy elektrycy oraz technicy urządzeń i systemów energetyki odnawialnej uczestniczyli w projekcie stworzenia domu energetycznie samowystarczalnego. Pobyt w Hiszpanii był też okazją do nauki języka hiszpańskiego, jak również bliższego poznania kultury Andaluzji słynącej z flamenco i corridy. Uczniowie zażyli kąpieli w Morzu Śródziemnym w kurorcie Torremolinos ( niedaleko Malagi ) oraz zwiedzili Gibraltar, skąd mieli okazję zobaczyć Afrykę ( z Europa Point ) , a także jedyne w Europie małpy żyjące na wolności. Nie zabrakło też czasu na bliższe poznanie Sewilli i jej bogactwa kulturowego. Przed wyjazdem do Polski grupa uczestniczyła w wycieczce do elektrowni solarnej ABENGOA. Uczestnictwo w stażu pozwoliło uczniom poszerzyć kompetencje zawodowe w takich aspektach jak projektowanie i montaż instalacji elektrycznych oraz fotowoltaicznych, wykonywanie obliczeń i symulacji dotyczących wydatkowania energii. Celem projektu jest zwiększenie szans młodych techników na rynku pracy poprzez zdobycie dodatkowych umiejętności, dwujęzycznych certyfikatów oraz zwiększenie motywacji do nauki.

Kontakt

Zapraszamy do kontaktu
Zespół Szkół Technicznych
im. płk Gwidona Langera w Cieszynie
Adres: Frysztacka 48
43-400 Cieszyn
Dane kontaktowe: tel. 33 479 86 44
fax 33 479 86 45
email
NIP 548-25-22-276

Formularz kontaktowy

Adres skrytki ePUAP:
/ZSTCieszyn/SkrytkaESP

Godziny pracy sekretariatu:

poniedziałek 7:00 - 15:00
wtorek 7:00 - 15:00
środa 7:00 - 15:00
czwartek 7:00 - 15:00
piątek 7:00 -15:00
sobota zamknięty
niedziela zamknięty