Frysztacka 48
43-400 Cieszyn

ERASMUS+

Kompetencje zawodowe bez granic

WITAJ SŁONECZNA HISZPANIO!

Miło nam poinformować, że uczniowie naszej szkoły po raz kolejny będą mieli możliwość wyjazdu na praktyki zawodowe do Hiszpanii.

Zgłoszony przez naszą szkołę w ramach programu Erasmus + dwuletni projekt pt. „Kompetencje zawodowe bez granic” został zatwierdzony do realizacji, uzyskując wysoką ocenę (93/100 p.).

Już po raz trzeci, w ramach działań projektu, szkoła będzie współpracować z organizacją partnerską EUROMIND. Jest to międzynarodowa firma doradcza i szkoleniowa, specjalizująca się w organizacji projektów kształcenia i szkolenia zawodowego na terenie Hiszpanii.

Projekt rozpocznie się 1.09.2017 r. a zakończy się w sierpniu 2019 r.

78 uczniów klas technikum naszej szkoły wyjedzie do słonecznej, hiszpańskiej Sewilli w celu odbycia praktyk zawodowych. Dzięki stażom zagranicznym uczniowie kierunków takich jak mechanik, mechatronik, elektryk, technik urządzeń i systemów energetyki odnawialnej oraz chłodnictwa i klimatyzacji, będą mieli możliwość podniesienia swoich umiejętności zawodowych, zdobycia doświadczenia w przyszłym zawodzie w odmiennych warunkach kulturowych, a tym samym zwiększenia swoich szans na europejskim rynku pracy.

Projekt otrzymał dofinansowanie w kwocie ok. 150 tys. euro, a jego autorkami są p. Anita Pokrywa, p. Joanna Wojnar i p. Katarzyna Zorychta.

Europejskie staże lekarstwem na bezrobocie wśród młodych techników

Projekt i montaż instalacji fotowotlaicznej w domu energetycznie samowystarczalnym

Od 20 kwietnia do 2 maja 2015 roku 18 – osobowa grupa uczniów klas trzecich technikum kształcących się na kierunkach technik elektryk i technik systemów i urządzeń energii odnawialnej brała udział w praktykach zawodowych odbywających się w ramach programu Erasmus+ w hiszpańskiej Sewilli. Uczniowie najpierw projektowali, a następnie montowali instalację fotowoltaiczną w zbudowanym przez siebie modelu domu energetycznie samowystarczalnego. Zbudowali też pompę wodną zasilaną energią cieplną. Uczestnicy odwiedzili także największą w Europie farmę solarną, stanowiącą także duży ośrodek badawczy nad technologią wykorzystującą źródła energii odnawialnej. Czas pobytu w Hiszpanii uczniowie wykorzystali również na poznanie podstaw języka hiszpańskiego oraz kultury regionu – Andaluzji. Odwiedzili pałac Maurów Alcazar, uczestniczyli w miejskim święcie Ferii de Abril i podziwiali mieszkańców Sewilli w tradycyjnych strojach flamenco.

Programowanie i obsługiwanie obrabiarek CNC

Od 8 do 21 marca 2015 technicy mechanicy i technicy mechatronicy z klas trzecich ZST uczestniczyli w praktykach zawodowych w hiszpańskiej Sewilli. Celem praktyk było nabycie umiejętności uzupełniających ich kwalifikacje zawodowe. Uczniowie nauczyli się obsługi frezarek i tokarek manualnych, a także nabyli umiejętność projektowania obróbki przez maszyny CNC za pomocą programów typu CAD/CAM. Zwiedzili też fabrykę produkującą części do Airbusa, która wykorzystuje maszyny CNC. Podczas pobytu w hiszpańskiej Sewilli uczestnicy projektu ERASMUS+ poznali też kulturę tego regionu Hiszpanii – Andaluzji. Uczestniczyli w wieczorze flamenco, zwiedzali zabytki architektury,np. Katedrę w Sewilli czy ruiny teatru rzymskiego w Kadyksie, mieli możliwość stanąć na arenie walki byków. Istotną korzyścią, którą uczniowie wynieśli z projektu była umiejętność komunikowania się w języku hiszpańskim na poziomie podstawowym. Po ukończeniu praktyk umiejętności uczniów podlegały ocenie, w efekcie czego otrzymali certyfikaty potwierdzające te umiejętności.

Kontakt

Zapraszamy do kontaktu
Zespół Szkół Technicznych
im. płk Gwidona Langera w Cieszynie
Adres: Frysztacka 48
43-400 Cieszyn
Dane kontaktowe: tel. 33 479 86 44
fax 33 479 86 45
email
NIP 548-25-22-276

email: sekretariat[at]zst.cieszyn.pl

 

Adres skrytki ePUAP:
/ZSTCieszyn/SkrytkaESP

Godziny pracy sekretariatu:

poniedziałek 7:00 - 15:00
wtorek 7:00 - 15:00
środa 7:00 - 15:00
czwartek 7:00 - 15:00
piątek 7:00 -15:00
sobota zamknięty
niedziela zamknięty