Frysztacka 48
43-400 Cieszyn

„Jak żyć……?” - profilaktyka zdrowia psychicznego dzieci i młodzieży

Dnia 07.12.2023 r. Uczniowie Naszej szkoły z klasy 2 w , Magdalena Juzof, Klaudia Orawska, Magdalena Babicka, Marta Babicka i Łukasz Gozdra razem z Psychologiem, uczestniczyli w panelu dyskusyjnym na temat profilaktyki zdrowia psychicznego dzieci i młodzieży pod tytułem „ Jak żyć……?” który odbył się w Starostwie Powiatowym w Cieszynie a był zorganizowany przez Poradnię Psychologiczno – Pedagogiczną. W trakcie spotkania zostały poruszone następujące zagadnienia:

Seksualności w odniesieniu do orientacji i tożsamości, panel był prowadzony przez psychiatrę seksuologa. W trakcie tej dyskusji zostało poruszonych wiele obszarów problemowych, dotyczących sposobu myślenia o sobie, o tym kim jestem i jak się czuję w swoim ciele. Został też nakreślony temat orientacji seksualnej.

Uzależnienia, zarówno behawioralne jak i od substancji psychoaktywnych, panel był prowadzony przez psychoterapeutę uzależnień. Jest to jeden z tematów najbliższych współczesnej młodzieży. W trakcie tego panelu omówiono objawy, konsekwencje i wskazano na formy pomocy dla osób uzależnionych

Kryzys emocjonalny i suicydalny, panel był prowadzony przez księdza suicydologa. W trakcie tego panelu można było się dowiedzieć o trudnych emocjach wynikających najczęściej z trudnej sytuacji zarówno w relacjach z bliskimi, jak i relacjach z innymi osobami czy doświadczenia ogromnej krzywdy. Jest to wyjątkowo ważny i trudny obszar pracy, ponieważ nieumiejętne radzenie sobie z własnymi emocjami może doprowadzić do odczuwania silnego subiektywnego bólu i cierpienia co w konsekwencji może być przyczyną samookaleczeń czy myśli bądź prób suicydalnych.

Uczniowie naszej szkoły brali bardzo aktywny udział, wchodzili w dyskusje i zadawali trudne pytania na bardzo trudne tematy. Taki głos ma wyjątkowe znaczenia bo pokazuje że poruszane zagadnienia nie są obce i bardzo często dotykają osoby z naszego najbliższego otoczenia. Istotne jest aby rozmawiać ze swoimi dziećmi, dopytywać się i odpowiednio reagować. Każdy niepokojący sygnał powinien być zgłaszany. W Naszej szkole do Państwa dyspozycji jest psycholog który chętnie omowi każde zagadnienie.

ZDJĘCIA

Kontakt

Zapraszamy do kontaktu
Zespół Szkół Technicznych
im. płk Gwidona Langera w Cieszynie
Adres: Frysztacka 48
43-400 Cieszyn
Dane kontaktowe: tel. 33 479 86 44
fax 33 479 86 45
email
NIP 548-25-22-276

Formularz kontaktowy

Adres skrytki ePUAP:
/ZSTCieszyn/SkrytkaESP

Godziny pracy sekretariatu:

poniedziałek 7:00 - 15:00
wtorek 7:00 - 15:00
środa 7:00 - 15:00
czwartek 7:00 - 15:00
piątek 7:00 -15:00
sobota zamknięty
niedziela zamknięty