Frysztacka 48
43-400 Cieszyn

Letnia szkoła zarządzania energią

29 września uczniowie klasy 2D wzięli udział w wizycie studyjnej w Bielsku-Białej, zorganizowanej w ramach „Transgranicznego  panelu energetycznego” przez Akademię WSB.

Celem wizyty było zapoznanie się z warunkami rozwoju gospodarki niskoemisyjnej w jednostkach samorządu terytorialnego oraz przedsiębiorstwach działających na terenie miasta.

Młodzież, podczas wizyty w Urzędzie Miejskim w Bielsku – Białej,  poznała strategie gospodarki niskoemisyjnej oraz działania, jakie prowadzi miasto w ramach ochrony klimatu (m.in.  monitoring zużycia mediów w budynkach użyteczności publicznej, wykorzystanie OZE, program ograniczania niskiej emisji czy kampanie edukacyjne dla mieszkańców). Następnie miała możliwość zobaczenia, jak te programy wcielane są w życie. 

W ramach wyjazdu uczniowie odwiedzili dwie bielskie pływalnie – Troclik i Aqua. Pierwsza wykorzystuje do ogrzewania wody użytkowej kolektory słoneczne, w drugiej – woda basenowa i powietrze ogrzewane są przy zastosowaniu pomp ciepła, natomiast prąd generowany jest przy wykorzystaniu biogazu ze ścieków.

Kolejnym ciekawym rozwiązaniem jest system bezobsługowych wypożyczali rowerów BBike. Stacje wypożyczania zostały umieszczone w miejscach chętnie odwiedzanych przez mieszkańców, takich jak dworzec, uczelnie, tereny rekreacyjne. Odległość pomiędzy nimi można przejechać w mniej niż 20 minut i jest to w tym czasie bezpłatne.

Ostatnim punktem programu był spacer ulicami Bielska i obserwowanie kolejnych działań na rzecz ochrony środowiska, takich jak termomodernizacja budynków czy zielone dachy.

Udział w projekcie był cennym doświadczeniem – młodzież mogła zobaczyć, jak wykorzystuje się OZE w praktyce, a jednocześnie jak bardzo ważna jest ochrona środowiska i adaptacja do zmian klimatu. 

ZDJĘCIA

Kontakt

Zapraszamy do kontaktu
Zespół Szkół Technicznych
im. płk Gwidona Langera w Cieszynie
Adres: Frysztacka 48
43-400 Cieszyn
Dane kontaktowe: tel. 33 479 86 44
fax 33 479 86 45
email sekretariat@zst.cieszyn.pl
NIP 548-25-22-276

Adres skrytki ePUAP:
/ZSTCieszyn/SkrytkaESP

Godziny pracy sekretariatu:

poniedziałek 7:00 - 15:00
wtorek 7:00 - 15:00
środa 7:00 - 15:00
czwartek 7:00 - 15:00
piątek 7:00 -15:00
sobota zamknięty
niedziela zamknięty