Frysztacka 48
43-400 Cieszyn

STAŻ W SŁONECZNEJ PORTUGALII

Od 10.02-24.02.2024r. uczniowie z klas 3. i 4. technikum im. płk Gwidona Langera w Cieszynie o profilu technik elektryk, technik mechanik oraz technik mechatronik mieli możliwość odbyć praktyki zagraniczne w malowniczym Faro, południowej Portugalii. Ich wyjazd był częścią programu mobilności Erasmus +, który pozwolił im na zdobycie cennego doświadczenia zawodowego i kulturowego w jednym z najpiękniejszych regionów Europy.

Rozpoczynając swoją podróż, uczniowie wraz z opiekunami wyruszyli z Balic do Sewilli. Dla niektórych była to niesamowita przygoda, ponieważ pierwszy raz lecieli samolotem. Po przylocie do miasta zostali serdecznie powitani przez lokalnych koordynatorów, którzy zapewnili im transport do rezydencji znajdujących się na obrzeżach malowniczego Faro w Portugalii.

Po zapoznaniu się z planem pobytu, uczniowie zostali przydzieleni do różnych firm związanych z techniką ich zawodu. Pracowali oni w renomowanych przedsiębiorstwach takich jak Anibal Palma, Claudio Estevens, Birdie, Vasyl Vorobchak, VG Mestre, Swap Syndicate Mechanic, JAS José Américo & Santos. Codzienne zajęcia obejmowały szeroki zakres aktywności, w tym instalacje elektryczne, technologię energii odnawialnej, naprawę i konserwację samochodów oraz drobne prace związane z budownictwem tamtejszej infrastruktury. Praktyki te pozwoliły im zdobyć praktyczne umiejętności zawodowe i poznać najnowsze technologie w swoich dziedzinach.

Wyjazd do Faro nie ograniczał się tylko do pracy. Uczestnicy mieli również okazję odkrywać uroki miasta i jego okolic. Faro, otoczone bajecznymi plażami i zabytkowymi uliczkami, oferuje niezapomniane wrażenia. Uczniowie mogli spacerować po malowniczej starówce, zwiedzić imponującą katedrę oraz delektować się lokalną kuchnią w przytulnych restauracjach. Ponadto, odwiedzili inne malownicze miejsca takie jak Silves, klify w Ponta De Piedade, Lagos, Sewilia, Lagoa, Albufeira, gdzie poznawali różnorodność kulturową i naturalne piękno Portugalii.

Ostatniego wspaniałego dnia wyjazdu uczniowie zebrali się wspólnie z opiekunami i koordynatorami, aby podsumować dwutygodniowy projekt oraz wręczyć im certyfikaty ukończenia praktyk, które z pewnością poszerzą ich predyspozycje przy rekrutacji do wymarzonej pracy.

Podsumowując, uważamy, że praktyki zagraniczne w Faro były dla uczniów technikum nie tylko okazją do rozwoju zawodowego, ale także do poszerzenia horyzontów kulturowych i osobistych. Ten wyjątkowy wyjazd na pewno pozostanie na długo w ich pamięci jako niezapomniana przygoda, która przyczyniła się zarówno do ich rozwoju zawodowego, jak i osobistego.

ZDJĘCIA

Kontakt

Zapraszamy do kontaktu
Zespół Szkół Technicznych
im. płk Gwidona Langera w Cieszynie
Adres: Frysztacka 48
43-400 Cieszyn
Dane kontaktowe: tel. 33 479 86 44
fax 33 479 86 45
email
NIP 548-25-22-276

Formularz kontaktowy

Adres skrytki ePUAP:
/ZSTCieszyn/SkrytkaESP

Godziny pracy sekretariatu:

poniedziałek 7:00 - 15:00
wtorek 7:00 - 15:00
środa 7:00 - 15:00
czwartek 7:00 - 15:00
piątek 7:00 -15:00
sobota zamknięty
niedziela zamknięty