Frysztacka 48
43-400 Cieszyn

O dwóch uczniach, co porwali się na księżyc

We wrześniu roku szkolnego 2024/2025 dwóch uczniów klasy 3C odpowiedziała twierdząco na zapytanie o chęć udziału w konkursach i olimpiadach technicznych. Tymi uczniami byli elektrycy uczęszczający do klasy 3 C – Wojciech Błaszczuk i Jakub Rucki. W porozumieniu z dyrekcją ustalono, że uczniów będzie przygotowywać mgr inż. Krzysztof Szczepański, a zajęcia dodatkowe, na których uczniowie będą ćwiczyć do zawodów, będą odbywać się w czwartki od 1545 do 1630. Założeniem na ten rok było przede wszystkim nabycie doświadczenia związanego z udziałem w konkursach zewnętrznych.

Pierwszym testem umiejętności uczniów była Olimpiada Wiedzy Technicznej organizowana w październiku 2024 roku, niestety, w tamtym konkursie nie udało się przejść do kolejnego etapu. Pomimo to uczniowie zdobyli niezbędne doświadczenie, określili poziom swojej wiedzy, poznali zagadnienia, które należy uzupełnić. W trakcie kolejnych miesięcy rozwiązywali coraz trudniejsze zadania z dziedziny teorii obwodów elektrycznych, budowy maszyn i urządzeń elektrycznych, funkcjonowania układów energoelektronicznych i aspektów związanych z wytwarzaniem, transformacją rozdziałem i przesyłem energii w systemie elektroenergetycznym. Poziom wiedzy uczniów stale rósł wraz z kolejnymi ćwiczeniami…

Nadszedł luty 2025 roku i Ogólnopolska Olimpiada Wiedzy Elektrycznej i Elektronicznej organizowana przez Akademię Górniczo-Hutniczą z siedzibą w Krakowie. W piątek 7 lutego wyruszyliśmy na zawody II stopnia odbywające się w murach AGH. Na miejscu rozpoczęła się uroczystość inaugurująca XLVIII Ogólnopolską Olimpiadę Wiedzy Elektrycznej i Elektronicznej. W „etapie krakowskim” uczniowie mieli za zadanie rozwiązać test składający się z 40 zadań w czasie 2 godzin. Dodatkowym utrudnieniem podczas rozwiązywania zadań był zakaz korzystania z kalkulatorów i możliwości poprawiania odpowiedzi. Po zakończeniu zmagań uczniowie mieli możliwość zapoznania się z bazą dydaktyczną laboratoriów znajdujących się na poszczególnych wydziałach AGH, m.in. Laboratorium Wysokich Napięć, gdzie można było zapoznać się z aparatami i urządzeniami stosowanymi w sieciach SN i WN oraz zaobserwować zjawiska związane z wyładowaniami elektrycznymi. Po ocenie prac uczniów okazało się, że Wojciech uzyskał świetne 15. miejsce i awansował do ścisłego finału, natomiast Jakub zajął miejsce w czwartej dziesiątce na ponad 100 uczestników, co również jest bardzo dobrym rezultatem.

Do finału w grupie tematycznej elektryka dostało się 17 uczniów z całej Polski. Etap końcowy olimpiady składa się z dwóch części: praktycznej oraz ustnej. W części praktycznej uczniowie rozwiązują dwa zadania, na które mają po 60 minut. Ich praca jest natychmiast oceniana przez komisję złożoną z naukowców z AGH. Pierwszych dwunastu uczniów awansuje do części ustnej, stając się automatycznie finalistami olimpiady. W części ustnej uczniowie losują zestaw składający się z trzech pytań, a następnie przygotowują swoją wypowiedź przez 10 minut. Następnie przed komisją odpowiadają na poszczególne pytania, mając do dyspozycji 10 minut oraz tablicę, na której mogą ilustrować rysunkami, schematami, wykresami omawiane zagadnienie.

Przygotowania do finału obejmowały ćwiczenia praktyczne, które prowadzone były w CKZ Bażanowice dzięki życzliwości Pana Dyrektora mgr. inż. Marka Błachuta oraz uprzejmości Pana Kierownika mgr. inż. Jakuba Raszki. Dodatkowo w wolnym czasie Wojtek samodzielnie kształcił się z zagadnień teoretycznych.

W środę 26 lutego wyruszyliśmy z Cieszyna w kierunku Bielska-Białej, następnie Krakowa, a później Rzeszowa, by ostatecznie dotrzeć do Lublina – po pokonaniu ponad 400 km. W Lublinie naszą siedzibą został internat mieszczący się przy Zespole Szkół Elektronicznych – organizatora etapu finałowego olimpiady.

W czwartek o godzinie 9 odbyło się uroczyste rozpoczęcie olimpiady, po którym uczniowie udali się na etap praktyczny. W ramach tegorocznych zmagań uczniowie mieli dwa zadania: jedno związane z maszynami elektrycznymi i drugie związane z instalacjami elektrycznymi. W międzyczasie opiekunowie uczniów, towarzyszący im w zawodach, mieli możliwość uczestniczenia w wykładach związanych historią Lublina, programami Erasmus, czy wydrukami 3D. Dla nauczycieli nie uczestniczących w wykładach organizator przygotował poczęstunek- odpowiedni do tłustego czwartku. Po części praktycznej nastąpiła chwila oddechu na obiad i wycieczkę po zabytkowym centrum Lublina. W międzyczasie na stronie internetowej olimpiady ukazały się wyniki, po analizie których okazało się że Wojtek zajmuje wspaniałe 6. miejsce. W nagrodę za zajęcie 6. lokaty Wojciech awansował do ostatniej części olimpiady – odpowiedzi ustnej, która nastąpiła w piątek. Pozostała część czwartku upłynęła na wycieczce i odwiedzinach w tamtejszej Parafii Ewangelicko—Augsburskiej Świętej Trójcy, której proboszczem jest ksiądz dr Grzegorz Brudny, który jeszcze kilka lat temu był nauczycielem religii ewangelickiej w naszej szkole.

W piątek po spożyciu śniadania, udaliśmy się do sali, w której odbywał się ostateczny etap Olimpiady. Uczestnicy konkursu odpowiadali w kolejności odwrotnej do zajmowanych miejsc na liście z punktacją, czyli pierwszy odpowiadał uczeń zajmujący 12. miejsce po części praktycznej. Wojtek odpowiadał jako siódma osoba, wylosował 7 zestaw pytań, który okazał się niesamowicie wymagający ... Ostatecznie Wojciech zajął 11. miejsce w Ogólnopolskiej Olimpiadzie Wiedzy Elektrycznej i Elektronicznej i stał się Finalistą XLVIII tejże olimpiady, co gwarantuje mu indeks na dowolny wydział AGH, który organizuje olimpiadę.

Na zakończenie należy podkreślić ogromne zasługi uczniów zarówno Wojtka, jak i Jakuba, którzy poświęcili niezliczoną ilość godzin na przygotowania do olimpiady, motywowali nauczyciela do rozwiązywania kolejnych zadań, sprawdzania ich obliczenia, poszerzania umiejętności o wykorzystanie kolejnych narzędzi. Ogromne podziękowania dla Pani Dyrektor Bożeny Cholewy za wyrażenie zgody na udział w Olimpiadzie, zezwalanie na dodatkowe prace w szkole, zainteresowanie oraz wsparcie dobrym słowem na każdym etapie konkursu. Gorące podziękowania dla mgr. inż. Radosława Surówki za przekazanie ogromnej wiedzy z zakresu instalacji trójfazowych, pomiarów mocy oraz rozpływu prądów i rozkładu napięć w sieciach trójfazowych, wiele wskazówek dotyczących działania maszyn i urządzeń oraz mgr. inż. Jakuba Raszki za przygotowanie do etapu praktycznego, ćwiczenia praktyczne z pomiarów parametrów maszyn i instalacji elektrycznych, sprawdzanie poprawności działania zmontowanych układów oraz merytoryczne uwagi związane z popełnianymi błędami. Jako podsumowanie będące odpowiedzią na to, co dała ta przygoda, niech posłuży fragment powitania na części finałowej przedstawiciela komisji: „Witamy najlepszych elektryków w kraju …”. Kończąc pozwolę sobie jeszcze raz złożyć gratulacje Wojciechowi oraz Jakubowi – Panowie, współpraca z Wami była i jest przyjemnością, niesamowitą motywacją do podejmowania trudu edukacji i ciągłego dokształcania. Mam nadzieję, że nie spoczniecie na laurach i w przyszłym roku będzie jeszcze lepiej, czego Wam życzę, bo swoim zaangażowaniem, zainteresowaniem oraz pracą na to zasługujecie.

ZDJĘCIA

Kontakt

Zapraszamy do kontaktu
Zespół Szkół Technicznych
im. płk Gwidona Langera w Cieszynie
Adres: Frysztacka 48
43-400 Cieszyn
Dane kontaktowe: tel. 33 479 86 44
fax 33 479 86 45
email
NIP 548-25-22-276

Formularz kontaktowy

Adres skrytki ePUAP:
/ZSTCieszyn/SkrytkaESP

Godziny pracy sekretariatu:

poniedziałek 7:00 - 15:00
wtorek 7:00 - 15:00
środa 7:00 - 15:00
czwartek 7:00 - 15:00
piątek 7:00 -15:00
sobota zamknięty
niedziela zamknięty