Wycieczka klasy 2D do Budapesztu

Wycieczka klasy 2D do Budapesztu

Kolejna europejska stolica została zdobyta przez uczniów naszej szkoły!
Podczas gdy tegoroczni maturzyści zmagali się z trudami egzaminów, klasa 2D wraz z opiekunkami – Joanną Wojnar i Alicją Werner, odwiedziła przepiękną stolicę Węgier.

Zanim dotarliśmy do celu, zatrzymaliśmy się w Wyszehradzie oraz w malowniczym Szentendre – mieście artystów i … marcepanu. W tutejszym muzeum poświęconym temu słodkiemu przysmakowi można podziwiać m.in: naturalnej wielkości figurę Michaela Jacksona, wykonaną w całości z marcepanu, marcepanowe popiersia cesarza Franciszka Józefa i cesarzowej Sisi oraz figurki wielu postaci znanych nam z bajek .

Budapeszt to miasto pełne zabytkowych budowli, uroczych uliczek, fontann i parków. Zwiedzanie warto rozpocząć od Wzgórza Gellerta, skąd rozpościera się piękny widok na Dunaj oraz niesamowitą panoramę miasta. Podczas dwóch dni intensywnego pobytu udało nam się zobaczyć najważniejsze budapesztańskie zabytki, m.in: Wzgórze Zamkowe, na którym znajduje się Zamek Królewski, Baszty Rybackie i Katedra św. Macieja (tu koronowani byli węgierscy królowie), neogotycki budynek Parlamentu, Bazylikę św. Stefana, Plac Bohaterów i Zamek Vaydahunyad.

Młodzież obserwowała zmianę warty przed Pałacem Prezydenckim, przeszła po słynnym moście Łańcuchowym na Dunaju, jechała zabytkową linią metra (najstarszą w kontynentalnej części Europy). Ciekawym punktem programu była przejażdżka kolejką turystyczną po Wyspie św. Małgorzaty, zwiedzanie Zoo i Tropicarium.

Dzięki panu przewodnikowi, który, dzielnie przeciwstawiając się upałowi i naszemu zmęczeniu , oprowadzał nas po Budapeszcie, poznaliśmy nieco lepiej historię stolicy i Węgier. Ciekawostką jest, że w Budapeszcie nakręcono wiele filmów – m.in. słynną „Evitę” z Madonną w roli głównej, „Mission: Impossible” czy „Transporter 3”.

Wycieczka pozostawiła na pewno wiele niezapomnianych wrażeń, szczególnie ostatnia z atrakcji – wieczorny rejs statkiem po Dunaju, podczas którego mieliśmy okazję podziwiać pięknie oświetlone zabytki znajdujące się na obu brzegach rzeki.

ZDJĘCIA