Leonardo da Vinci – Bułgaria

Leonardo da Vinci – Bułgaria

W dniach od 27.03 do 1.04.2011 nauczyciele naszej szkoły: Anna Hernik, Anita Pokrywa, Zdzisław Matras, Krzysztof Szczepański oraz uczniowie: Hubert Królikowski i Mateusz Madzia przebywali w Vidin (Bułgaria) w ramach programu partnerskiego „Leonardo da Vinci” noszącego tytuł „Professional Skills and Employment” („Kwalifikacje zawodowe a zatrudnienie”).

Było to już drugie spotkanie robocze w ramach tego programu. Koordynatorem projektu jest szkoła IES MIGUEL ROMERO ESTEO z Malagi w Hiszpanii, natomiast partnerami projektu są:

  • Zespół Szkół Technicznych z Cieszyna / Polska
  • Ordu Ticaret Meslek Lisesi /Turcja
  • Gallipoli Commercial Vocational Training /Turcja
  • Sdrujebie „Alumni Klub”/ Bułgaria
W ramach spotkania uczestnicy projektu zapoznali się z systemem kształcenia zawodowego w Bułgarii, Turcji, Hiszpanii i Polsce, z jego kierunkami, strukturą i dostępnością. Uczniowie z wymienionych krajów brali udział w warsztatach pt.”Menadżer na jeden dzień”. Zostali oni podzieleni na kilkuosobowe zespoły i przydzieleni do prac w różnych zakładach pracy. Nasi uczniowie: Hubert Królikowski i Mateusz Madzia pracowali w Urzędzie Skarbowym oraz zakładach diagnostycznych Citroen. Przebywali tam jeden dzień roboczy. Wykonując drobne zadania, mieli oni możliwość zapoznać się z systemem pracy w tych zakładach.
Był też czas na zwiedzanie miasta i okolic. Ustalono, że dalsze części projektu będą realizowanie z udziałem nauczycieli i uczniów w następnych krajach w kolejności: październik 2011 w Polsce, kwiecień 2012 w Turcji.

 

Wymiana studentów widziana oczami uczniów

Hubert Królikowski:

Językiem roboczym na tym wyjeździe był język angielski. Uświadomiłem sobie, że nauka języka obcego jest ważna. Podczas rozmów zauważyłem, że brakuje mi słówek. Wiem, że angielskiego niektórzy nie chcą się uczyć, albo czasem się zaniedbują , ale przez takie postępowanie już skreślają sobie swobodną komunikacje za granicą, wiem co pisze bo przeszedłem przez to. Podczas wspólnych przedsięwzięć miałem dużo okazji aby porozmawiać z uczniami z Bułgarii, Turcji i Hiszpanii. Było to dla mnie bardzo ciekawe przeżycie. Wyjazd ten pozwolił mi też bardziej zintegrować się z nauczycielami z naszej szkoły. Na zakończenie chcę napisać, że Bułgarzy to bardzo miły naród, co było widoczne
w ciepłym i gościnnym przyjęciu nas.

Mateusz Madzia:

Pobyt w Bułgarii bardzo mi się podobał, dużo się nauczyłem. Język angielski nie sprawiał mi problemu dzięki wysokiemu poziomowi nauczania w naszej szkole. Teraz to doceniłem. Z całego mojego pobytu najlepiej wspominam praktykę „Manager for a day” oraz zwiedzanie. Praktykę jednodniową odbyłem wraz z uczniami z Turcji w zakładzie „Automotor Citroen”, gdzie dowiedziałem się jak być dobrym sprzedawcą samochodów oraz jak działa taki zakład. Przyglądałem się też i uczestniczyłem w drobnych naprawach samochodów. Było mnóstwo okazji do porozmawiania z kolegami oraz pracownikami Zakładu. Na zakończenie dnia otrzymałem Certyfikat potwierdzający moje uczestnictwo w szkoleniu.