Skąd w Cieszynie ręka egipskiej mumii?

Skąd w Cieszynie ręka egipskiej mumii?

Odpowiedzi na to pytanie poszukiwały uczennice i uczniowie z klasy 1f.W słoneczne piątkowe przedpołudnie 30 września wybraliśmy się na wycieczkę do Muzeum Śląska Cieszyńskiego. Bogate i różnorodne zbiory naszego muzeum przedstawił nam sympatyczny pan przewodnik. Dzięki niemu dowiedzieliśmy się, że cieszyńskie muzeum jest najstarszym muzeum publicznym w Polsce. Poznaliśmy historię jego powstania, dowiedzieliśmy się też wielu ciekawostek o historii Ziemi Cieszyńskiej, rodach tu panujących, zwyczajach i obrzędach charakterystycznych dla różnych epok.

Uwagę chłopców na pewno przyciągnęły przepiękne strzelby – cieszynki. Dziewczyny bardziej interesowały stroje, ozdoby i bogato zdobione meble (jeden z nich przeznaczony był do przechowywania trucizn). Widzieliśmy też buty papieża Jana Pawła II, 400 – letnie kurze jajko a także eksponaty, które wywołały najwięcej emocji – wspomnianą na wstępie rękę mumii oraz papier wykonany z ludzkiej skóry.

Opiekunkami wycieczki były: p. Jarosława Bulandra – Drescher oraz p. Joanna Wojnar.

ZDJĘCIA