Projekt i montaż instalacji fotowotlaicznej w domu energetycznie samowystarczalnym

Projekt i montaż instalacji fotowotlaicznej w domu energetycznie samowystarczalnym

W dniach 20 czerwca do 1 lipca 2016 18 uczniów klas trzecich i drugich ZST odbyło staż w hiszpańskiej Sewilli realizując projekt „Europejskie praktyki trampoliną do sukcesu młodych techników” w ramach Programu Operacyjnego Wiedza Edukacja Rozwój. Przyszli technicy elektrycy oraz technicy urządzeń i systemów energetyki odnawialnej uczestniczyli w projekcie stworzenia domu energetycznie samowystarczalnego. Pobyt w Hiszpanii był też okazją do nauki języka hiszpańskiego, jak również bliższego poznania kultury Andaluzji słynącej z flamenco i corridy. Uczniowie zażyli kąpieli w Morzu Śródziemnym w kurorcie Torremolinos ( niedaleko Malagi ) oraz zwiedzili Gibraltar, skąd mieli okazję zobaczyć Afrykę ( z Europa Point ) , a także jedyne w Europie małpy żyjące na wolności. Nie zabrakło też czasu na bliższe poznanie Sewilli i jej bogactwa kulturowego. Przed wyjazdem do Polski grupa uczestniczyła w wycieczce do elektrowni solarnej ABENGOA. Uczestnictwo w stażu pozwoliło uczniom poszerzyć kompetencje zawodowe w takich aspektach jak projektowanie i montaż instalacji elektrycznych oraz fotowoltaicznych, wykonywanie obliczeń i symulacji dotyczących wydatkowania energii. Celem projektu jest zwiększenie szans młodych techników na rynku pracy poprzez zdobycie dodatkowych umiejętności, dwujęzycznych certyfikatów oraz zwiększenie motywacji do nauki.